Kral tavla oyna 2021 Tavla Kuralları Erkek Tavlası

0 0

Merhaba sevgili okurlarımız bu yazımızda kıymetli ve değerli bir yazı paylaşacağız. Tavla hepimizin sevdiği ve severek oynadığı bir oyundur. Sizde tavlayı kaliteli canli bahis sitlerinde online olarak izleyebilirsiniz.

Tavlada iki zar ve otuz adet pul var. Tavla tahtasına bakacak olursanız da, toplam 24 hane olduğunu göreceksiniz. Hane, uzun ince bir üçgene benzeyen kısımlar için kullanılan tabir.) Tahtanın oturuş pozisyonunuza göre sağ alt yanı, sizin “eviniz” sayılıyor. Amacınız, bütün pullarınızı eviniz içerisinde toplayıp tahta dışına çıkartmak. Bunun için de, pullarınızı attığınız zar sayısına göre tahtadaki haneler üzerinde dolaştırıyorsunuz. Böyle yazınca kolaymış gibi geliyor ancak bu “dolaştırma” kısmı epey ustalık gerektiriyor!

Tavlaya başlamadan önce, her iki oyuncu da zarlardan birini yuvarlıyor. Büyük atan başlıyor. Aynı gelirse, eşitlik bozulama dek atmaya devam ediyorsunuz. Oyun sırasında, iki zarı birden aynı anda atmanız gerekiyor. Pullarınız, ancak atılan zar sayısı kadar ilerleyebilir. Bu noktada “strateji” yapmak gerekiyor. Diyelim ki 4 – 4 geldi… Dört farklı pulu mu oynatacaksınız yoksa tek bir pulu 16 hane boyunca taşıyacak mısınız? Karar sizin! Ancak en iyisi, atılan her zar ile kapı almaya çalışmak oluyor.

Bu tabiri de açıklayalım: Oyunun başında, tek başına duran hiçbir pul olmadığını görmüşsünüzdür. En az olan, üzerinde bir pul daha barındırıyor. Bunlar “korunmuş” pullar. Bir hanede en az iki tane varsa, o hane rakibiniz için kullanılmaz hale geliyor. Kapı almak tabiri de buradan kaynaklanıyor: Boş olan hanelere, kendi pullarınızdan en az iki tanesini üst üste getirmek. Bu haneyi stratejik şekilde seçerseniz, rakibinizin oyun potansiyelini düşürüyorsunuz.

Pul kırmak da bundan kaynaklanan bir tabir. Eğer bir pul tek başınaysa, yani üzerinde başka bir pul daha yoksa, rakibiniz uygun zarı atarak onu “kırabiliyor”. Kırılan zarlar, tavla tahtası dışına gönderiliyor ve oyuna yeniden sokulmaları gerekiyor. Oyuna yeniden girecekleri yer, rakibinizin evi. 3 – 3 attıysanız örneğin ve rakibinizin evindeki üç hanesi boşsa, kırılan pulu oraya yerleştirerek “baştan başlıyorsunuz”.

Dediğimiz gibi, işin sonunda amacınız pullarınızın hepsini kendi evinizde toplamak. Dışarıda pul kalmayınca, atılan zarlar bu toplanan pulların tahta dışına çıkartılması için kullanılıyor. Tüm pullarını en önce çıkartan, maçı kazanıyor. Eğer rakibinizin dışarıda halen pulu varken hepsini çıkartabilirseniz de, mars oluyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.